Yuxarı təhsil pilləsi (Beynəlxalq bölmə)
Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin (MTK) Yuxarı təhsil pilləsində 14-18 yaşlı şagirdlər yüksək keyfiyyətli təhsil və qayğı ilə təmin olunurlar.
Beynəlxalq nüfuzlu Kembric kurikulumları (Kembric orta məktəb pilləsinin yuxarı sinifləri və Kembric yüksək səviyyə (A-level)) təhsil proqramımızın mərkəzində durur. MTK-da istifadə olunan Kembric proqramları beynəlxalq kontekstə uyğunlaşdırılmışdır və Azərbaycanın Milli Kurikulum tələblərini də özündə ehtiva edir. Dərslərin böyük əksəriyyətinin ingilis dilində tədris olunmasına baxmayaraq, ingilis dilində olan tədris ilə Azərbaycan dilində olan tədris arasında yerli və əcnəbi şagirdlərin ehtiyaclarına yönəlmiş incə fərqlər özünü göstərir.
Yerli ölkə şagirdlərini öz milli kimliklərilə fəxr etməyə, eləcə də ana dilində səlis danışmağa həvəsləndirmək üçün biz Kembric kurikulumunu Azərbaycan dili, yerli kurikuluma uyğun riyaziyyat, Azərbaycan tarixi, Azərbaycan ədəbiyyat və Azərbaycan coğrafiyası kimi icbari fənlərlə birləşdirmişik. MTK-da tam orta təhsilini müvəffəqiyyətlə başa vuran bütün şagirdlər attestat alırlar. Azərbaycana dair, eləcə də regional və qlobal əhəmiyyətə malik mövzular və tarixi hadisələr tədrisdə, həmçinin məktəbin tədbirlər təqvimində öz əksini tapır.10-cu sinif və 11-12-ci sinif şagirdlərinin təhsili IGCSE, AS və A-Level (AS/A-səviyyə) imtahanlarının verilməsi ilə tamamlanır. Bu ixtisaslar Azərbaycanda və xaricdə geniş şəkildə tanınır və dünyanın ən yaxşı universitetlərinə daxil olmağa imkan verir.
5xa5eXdVeVuV68gNlQv02XX67cPOcwCLI8QWX7Qj.jpg
Yuxarı təhsil pilləsində təklif olunan fənlər
• İngilis dili
• Riyaziyyat  (həm Kembric, həm də yerli kurikulum əsasında)
• Azərbaycan dili
• Müasir xarici dillər (fransız dili, alman dili, ərəb dili və rus dili)
• Biologiya, kimya və fizika
• STEAM (Elm, texnologiya, mühəndislik, incəsənət və riyaziyyat)
• İqtisadiyyat
• Biznesin əsasları
• Ədəbiyyat
• Kompüter elminin əsasları
• Dünya tarixi
• Coğrafiya
• Sosiologiya
• Rəsm və dizayn
• Azərbaycan tarixi
• Azərbaycan coğrafiyası
• Azərbaycan ədəbiyyatı
• Fiziki tərbiyə
• Gənclərin çağırışaqədərki hazırlığı
IGCSE, AS və A səviyyələri nə üçündür və harada tanınır?
Kembric beynəlxalq ümumi orta təhsil sertifikatları (IGCSEs) 14-16 yaşlı şagirdlər üçün dünyanın ən qabaqcıl kvalifikasiyası hesab olunur və şagirdlərə demək olar ki, digər beynəlxalq kvalifikasiyalardan daha çox seçim imkanı verir. Şagirdlər ingilis dili, riyaziyyat, bir neçə təbiət fənni, bir və ya daha çox müasir xarici dil, müxtəlif humanitar fənləri öyrənirlər.
IGCSE haqqında ətraflı məlumatı bu keçiddən və  Kembric Qiymətləndirmə Beynəlxalq Təhsil saytından əldə etmək mümkündür.
A və AS Təkmil səviyyələri (Cambridge Advanced və Advanced Subsidiary Level) 16-19 yaşlı şagirdlər üçün dünyanın ən nüfuzlu kvalifikasiyası hesab olunur. Bunlar universitetə qəbul üçün “qızıl standart” sayılır, Azərbaycanda və xaricdə geniş şəkildə qəbul edilir. AS və A səviyyələri üzrə təhsil almaq fənləri dərindən anlamağa və müstəqil düşünmə bacarıqlarını inkişaf etdirməyə kömək edir.
AS səviyyəsini tamamlamaq üçün bir il, A səviyyəsi üçün isə iki il tələb olunur. A səviyyəsinin üstünlüyü odur ki, daha dərin bilik verməklə yerli və ya xarici universitetdə Təməl kursunu keçmədən birbaşa bakalavr təhsilinin birinci kursuna qəbul olunmağa imkan verir. A-səviyyəsini tamamlayan şagirdlərdən universitetə qəbul zamanı IELTS və ya digər buna ekvivalent ingilis dili sertifikatı təqdim etmək adətən tələb olunmur. Şagirdlər əsasən özlərinin güclü tərəflərinə və maraqlarına əsaslanan, həm də gələcək karyera seçimlərini dəstəkləyən üç-dörd fənni seçib, onları dərindən öyrənirlər.
AS və A səviyyələri haqqında ətraflı məlumatı bu keçiddən  və Kembric Qiymətləndirmə Beynəlxalq Təhsil saytından da əldə edə bilərsiniz.
Kembric kvalifikasiyalarının dünya üzrə hansı məktəb və universitetlər tərəfindən tanındığı və qəbul edildiyi ilə bağlı xüsusi məlumatı bu keçiddən tapa bilərsiniz.
Orta məktəbdə liderlik proqramları
Müasir Təhsil Kompleksi şagirdlərimizdə liderlik bacarıqlarını inkişaf etdirən bir sıra proqramlar təklif etməkdən qürur duyur, məsələn, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Modeli klubu və konfranslar. Bunlar şagirdlərdə güclü öyrənmə bacarıqları formalaşdırmaqla yanaşı, universitetlərə müraciət prosesi üçün ideal zəmin yaradır, belə ki, getdikcə daha çox universitet şagirdlərdən əsas akademik kurrikulum götəricilərindən əlavə kurikulumdankənar fəaliyyətlər sahəsində də nailiyyətlər tələb edir.
Yuxarı təhsil pilləsində məktəbin strukturu və müəllim heyəti
Sinif rəhbərləri adətən yerli ölkə vətəndaşlarıdır; əcnəbi və yerli müəllimlər isə fənn üzrə mütəxəssislər kimi fəaliyyət göstərirlər. Əlavə məlumat əldə etmək üçün Beynəlxalq Bölmə - Orta məktəbin idarəetmə heyəti bölməsinə nəzər yetirə bilərsiniz.
oyKABLhrf95EV7zdA5KfzU9ATRefppna1kfRyBDO.jpg
Qiymətləndirmə
Beynəlxalq bölmə: yuxarı təhsil pilləsində şagirdin inkişafını izləmək və rifah halına nəzarət etmək üçün müxtəlif üsullardan istifadə edirik.
• Beynəlxalq bölmənin Yuxarı təhsil pilləsinə hazırlıq səviyyəsi 8-ci sinifdə keçirilən Kembric imtahan nəticələri əsasında müəyyən edilir;
• Kembric qiymətləndirmə sisteminin IGCSE və AS/A-səviyyə imtahanları icbari və universitetdən öncəki təhsilin beynəlxalq akkreditasiyasını təmin edir;
• Azərbaycanın tam orta təhsil haqqında attestatını almaq üçün sınaq və dövlət imtahanları verilir (yalnız Azərbaycanlı şagirdlər üçün);
• Bütün əsas fənlər üzrə şagirdlərin inkişafını onların yaşlarına uyğun gözləntilərə əsasən müntəzəm olaraq yoxlamaq üçün standartlaşdırılmış testlərdən istifadə olunur;
• Şagirdlərin biliklərini dünyanın digər yüksək səviyyəli məktəblərindəki həmyaşıdları ilə müqayisə etməyə imkan verən rəqəmsal qiymətləndirmə vasitələrindən istifadə olunur (məsələn, WIDA Model Online qiymətləndirmə);
• Öyrənmə ilə əlaqəli davranışın qiymətləndirilməsi (şagirdin münasibətinin, diqqətinin, sosial, qrupda işləmə və s. bacarıqlarının müəllim tərəfindən qiymətləndirilməsi) iki həftədən bir aparılır;
• Semestr ərzində üç dəfə valideyn iclasları keçirilir;
• Semestr ərzində bir dəfə valideynlərə şagirdlərin qiymətləri və izahlı rəylər də daxil olmaqla ətraflı yazılı hesabatlar təqdim edilir.
Yuxarıda qeyd olunan məlumatların hamısı hər bir şagird haqqında özündə analitik hesabat daşıyan e-mtk tətbiqi vasitəsilə valideynlərə aydın və səmərəli şəkildə təqdim olunur.
İmtahanlar və kvalifikasiyalar
Beynəlxalq bölmənin Yuxarı təhsil pilləsində təhsil alan şagirdlər aşağıdakı cədvəldə göstərilən xarici akkreditasiya almış imtahanları verirlər:
Sinif
İmtahan
Fənlər
Məqsəd
9
Azərbaycanın dövlət imtahanları*
Azərbaycan dili, Milli kurikulum üzrə riyaziyyat və xarici dil
Azərbaycanlı şagirdlərin icbari təhsili başa vurduqlarını təsdiqləyən sənədin əldə edilməsi üçün tələb olunan imtahanlar olub, yerli və bir çox xarici universitetlər tərəfindən tələb olunur.
10
Kembric beynəlxalq ümumi orta təhsil sertifikatları (IGCSEs)
İngilis dili, riyaziyyat və şagird tərəfindən seçilən əlavə fənlər (ümumi 7-9 fənn)
Şagirdin müxtəlif fənlər üzrə biliklərini yoxlayan və 11-ci sinifdə təhsil almağa imkan verən beynəlxalq səviyyədə akkreditasiya olunmuş imtahanlar olub Cambridge Assessment International Education (CAIE) tərəfindən keçirilir.
11
Azərbaycan dili, Milli kurikulum üzrə riyaziyyat və xarici dil
Cambridge Advanced Subsidiary Level Examinations (AS Level)
Şagird tərəfindən gələcək universitet və karyera seçiminə uyğun olaraq seçilən 3-4 fənn
Şagirdə Azərbaycanda və xaricdə yüksək reytinqli universitetlərə müraciət etməyə imkan verən beynəlxalq səviyyədə akkreditasiya olunmuş və Cambridge Assessment International Education (CAIE) tərəfindən təmin edilən imtahanlardır.
12
Cambridge Advanced Level Examinations (A Level)
* Azərbaycanlı şagirdlər üçün məcburi, digərləri üçün könüllüdür.
Niyə MTK?
MTK-nın Beynəlxalq kurikulumunu fərqləndirən xüsusiyyətlər:
• “Cambridge Assessment International Education” tərəfindən beynəlxalq səviyyədə akreditasiya olunmuş imtahanlar  şagirdlərə ölkəmizdə və xaricdə ən yaxşı universitetlərə daxil olmaq imkanı verir;
• 9, 11 və 12-ci sinif şagirdləri üçün IGCSE və AS/A-səviyyə imtahanlarını seçmək imkanı;
• hər bir şagirdə xüsusi diqqət və fərdi potensialın inkişafı;
• peşəkar əcnəbi və yerli mütəxəssislər tərəfindən yüksək keyfiyyətli tədris;
• hər bir sinifdə interaktiv lövhələrlə tam təchiz olunmuş müasir tədris mühiti; STEAM, fiziki tərbiyə, təsviri incəsənət və təbiət fənlərinin tədrisi üçün xüsusi avadanlıqlı otaqlarla təmin edilməsi;
• həm əyani, həm də e-mtk jurnalı vasitəsilə şagirdlərin şəxsi inkişafı və təlim nəticələri ilə bağlı müntəzəm olaraq yüksək keyfiyyətli rəylərin verilməsi;
• valideynlərin də müntəzəm iştirak etmək imkanları olan maraqlı tədbirlərin, öyrədici ekskursiyaların təşkil olunması;
• sosial və emosional bacarıqların dərslərə inteqrasiya şəklində öyrədildiyi pozitiv emosional mühitin təmin edilməsi.
Biz tədris proqramımızı şagirdlərimizin MTK-da öz təhsillərini yüksək səviyyədə başa vurması və gələcəkdə geniş imkanlara sahib olması üçün hazırlamışıq.
MTK məzunları akademik ingilis dilində, eləcə də öz ana dilində yüksək səviyyədə danışa biləcək və bu da onlar üçün həm vətəndə, həm də xarici ölkələrdə təhsil və karyera baxımından bir sıra geniş imkanlara qapı açacaqdır!

Secondary Education (IInternational Stream)
We teach the internationally respected Cambridge Upper Secondary and Cambridge Advanced curricula as our core programmes of study. The Cambridge programmes used at MTK are specifically designed for international settings and harmonisation with host country National Curriculum requirements. Most lessons are instructed in English, although the balance between English-instruction and Azerbaijani-instruction has subtle variations to meet the needs of host-country and expatriate students.
To encourage host-country students to grow up with pride in their national identify, as well as fluency in their mother tongue, we blend Cambridge with progressive teaching of all compulsory local National Curriculum subjects, including native languages, National Curriculum Mathematics, the History of Azerbaijan, Azerbaijani Literature and Azerbaijani Geography. All host-country students who successfully complete their Secondary School education at MTK receive the Attestat. Azerbaijaini and regional, as well as global, themes, figures, locations and historical events are strongly reflected in teaching, as well as the school’s event calendar.
The Grade 10 and Grade 11-12 studies culminate in the completion of IGCSE, AS and A-Level examinations; these qualifications are widely recognised in Azerbaijan and abroad and enable entry to the world’s top universities.
QmX3BCRnaJnXagELZre7ubPP0zaJyAWmay1Po2xi.jpg
Secondary School Curriculum Subjects:
• English
• Mathematics
(Following both the Cambridge and, for host-country students, the National Curriculum programme of study)
• Azerbaijani Language
• MFL French, German, Arabic and Russian
(Stream A students may choose additional English or Russian)
• Biology, Chemistry and Physics
• STEAM
(Science, Technology, Engineering, Art and Maths)
• Economics
• Business Studies
• Literature in English
• World History and the History of Azerbaijan
• Geography
• Computer Science
• Sociology
• Art and Design
• Azerbaijani History
• Azerbaijani Geography
• Azerbaijani Literature
• Physical Education
• Pre-military Preparation
What are IGCSEs, AS and A-Levels and where are they recognised
Cambridge International General Certificates of Secondary Education (IGCSEs) are the world’s foremost qualification for students aged 14-16 and gives students more options than almost any other international qualification. Students study English, Mathematics, one or more Science subject, one or more Modern Foreign Language and one or more Humanities subject.
Further information about IGCSEs can be accessed from the Cambridge Assessment International Education Website at this link
Cambridge Advanced and Advanced Subsidiary Level (A-Level and AS Level) are the world’s foremost qualification for students aged 16-19. They are considered a “gold standard” for university entry and are widely accepted in Azerbaijan and overseas.  Studying AS and A-Levels develops a deep understanding of subjects and independent thinking skills.
AS-Levels require one year to complete and A-Levels require two years to complete, the benefit of full A-Levels being a more in-depth knowledge and the ability enter the first year of an undergraduate degree at a local or overseas university, bypassing a Foundation Year.  Students with full A-Levels are typically not required to complete an IELTS or equivalent English Language Certification test prior to university entry. Students typically select three to four subjects to study in-depth, focusing on their strengths and interests and guided by their probable choice of future carer.
Further information about AS and A-Levels can be accessed from the Cambridge Assessment International Education Website at this link.
Specific information about the recognition and acceptance of Cambridge Qualifications by schools and universities worldwide can be found at this link.
High School School structure and the teaching staff
Homeroom Teachers are typically host-country nationals and expatriate and local teachers act as subject specialists.
For further details please consult the International Stream: Senior Management Team.
Leadership Programmes in the High School
MTK is proud to offer a range of programmes that nurture leadership skills in our students, such as Model United Nations club and conferences. These provide powerful learning and an ideal foundation for university application, which increasingly requires students to evidence their achievement above and beyond the core academic curriculum.
VzlTpurrRzblvgR0qSMBLp2vVfDjsWgD4AJbyXFD.jpg
Assessment
In the International Stream: High School we employ a variety of methods to closely monitor pupil progress and wellbeing:
• Readiness for success in International High School is checked in Grade 8 using Cambridge Assessment’s Checkpoint examination results
• Cambridge Assessment IGCSE and AS / A-Level examinations, providing internationally accredited completion of compulsory and pre-university education.
• (for host-country students) completion of all mock and actual examinations required to obtain the Azerbaijani Attestat.
• standardised tests administered regularly in all core subjects, measuring pupil progress against age-related expectations
• digital assessment tools that benchmark pupils against their peers at other high-performing schools around the world (e.g. WIDA model online)
• behaviour for learning grades (a teacher assessment of attitude, concentration, social and group-work skills etc.) are awarded every two weeks
• face-to-face Parent-Teacher Consultations three times per academic year
• detailed written reports, including grades and narrative feedback, which are shared with parents once per semester
All of the above is communicated in a clear and efficient manner to parents using the e-mtk app which includes onboard data analytics for each pupil.
Students attending the International Stream: High School complete the following externally accredited examinations:
Grade
Examination
Subjects
Purpose
9
Azerbaijani State Examinations*
Azerbaijani Language, Azerbaijani Mathematics and a Foreign Language
A legal requirement for host-country students who require a certificate evidencing completion of compulsory education; this is required by local and many overseas universities
10
Cambridge International General Certificate of Secondary Education Examinations (ICGSEs)
English, Mathematics and additional subjects chosen by the student  (typically 7-9 subjects in total)
Internationally accredited examinations evidencing proficiency in a range of subjects and enabling enrolment to pre-university study in Grade 11; provided by Cambridge Assessment International Education (CAIE)
11
A legal requirement for host-country students who require a certificate evidencing completion of further education; this is required by local and many overseas universities
Cambridge Advanced Subsidiary Examinations (AS Level)
Typically 3-4 subjects chosen by the student, which is guided by future university and career ambitions
Internationally accredited examinations enabling enrolment to first-rate universities in Azerbaijan and abroad; provided by Cambridge Assessment International Education (CAIE)
12
Cambridge Advanced Level Examinations (A Level)
* Compulsory for host-country students and optional for all others.
Why MTK’s High School is special?
The MTK High School provides pupils with:
• internationally accredited examinations provided through Cambridge Assessment International Education enable entry to top universities at home and abroad
• a broad choice of ICGSE and AS / A-Level options for learners in Grades 9, 11 and 12
• a high level of personal attention for every pupil
• high-quality teaching delivered by first-rate international and local teaching professionals
• a contemporary learning environment with interactive whiteboards in every classroom and fully equipped, state-of-the-art teaching spaces for STEAM, Physical Education, Art and Science.
• regular, high-quality feedback on personal development and learning, both face-to-face and via the e-mtk app
• a rich and exciting programme of events, educational visits and performances, with regular opportunities for parent involvement
• a positive emotional climate in which social and emotional skills are integrated into daily lessons
We designed our curriculum so that students who complete their education at MTK have a high level of choice and flexibility.
MTK graduates will possess full academic proficiency in English and fluency in native languages also, meaning that a wide range of educational and career paths will be open to them at home or abroad.