Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə 24-25 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalı keçirildi.
Festivalın keçirilməsində əsas məqsəd STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı təhsilalanların aşkara çıxarılması idi. Həmçinin, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi və 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar STEAM əsaslı yanaşmanın tətbiqi əsas məqsədlər sırasında idi.
Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalında komandalar ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatlarından və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair innovativ həllər təklif edən layihələr hazırladılar, yarış sahəsində bütün məharətlərini göstərdilər.

With the support of the Ministry of Science and Education and the organization of the "STEAM Azerbaijan" project, the International Green STEAM Azerbaijan Festival was held at the Baku Expo Center on October 24-25.
The main goal of the festival was to promote STEAM-based education, develop 21st century skills among students, and reveal creative students. Also, in connection with holding the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) in Azerbaijan and declaring 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World" in our country, the implementation of the STEAM-based approach was among the main goals.
At the Green STEAM Azerbaijan Festival, the teams developed projects offering innovative solutions for environmental health, efficient use of water resources and alternative energy sources, and showed all their skills in the field of competition.