Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə 24-25 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalı keçirildi.
Festivalın keçirilməsində əsas məqsəd STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı təhsilalanların aşkara çıxarılması idi. Həmçinin, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi və 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar STEAM əsaslı yanaşmanın tətbiqi əsas məqsədlər sırasında idi.
Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalında komandalar ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatlarından və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair innovativ həllər təklif edən layihələr hazırladılar, yarış sahəsində bütün məharətlərini göstərdilər.

При поддержке Министерства науки и образования и организации проекта «STEAM Азербайджан» 24-25 октября в Баку Экспо Центре прошел Международный фестиваль Green STEAM Азербайджан.
Основной целью фестиваля было популяризация образования на основе STEAM, развитие у студентов навыков XXI века и раскрытие творческих способностей студентов. Также, в связи с проведением 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) в Азербайджане и объявлением 2024 года «Годом солидарности зеленого мира» в нашей стране, реализация Подход на основе STEAM был одной из основных целей.
На фестивале Green STEAM Азербайджан команды разработали проекты, предлагающие инновационные решения для гигиены окружающей среды, эффективного использования водных ресурсов и альтернативных источников энергии, и показали все свои навыки в области соревнований.