Aprelin 4-də Kompleksimizdə dünyanın qabaqcıl universitet təmsilçilərinin iştirakı ilə təhsil sərgisi baş tutdu. 32 universitet təmsilçisinin iştirakı ilə keçirilən sərgi 9-12-ci sinif şagirdləri və onların valideynlərinin iştirakı üçün nəzərdə tutulmuşdu.
Sərgidə iştirak etməklə şagirdlərimiz, universitetlərin rəsmi nümayəndələri ilə birbaşa görüşüb, onlara uyğun proqram seçimi haqqında, eləcə də, bakalavr dərəcəsi, Foundation proqramı, tam və ya qismən ödənişli təqaüdlər, təhsil haqqı, endirimlər, proqram üstünlükləri haqqında geniş məlumat əldə etdilər.

On April 4, our Complex hosted an education fair with representatives from some of the leading universities worldwide. The fair held with the participation of 32 university representatives was intended for the participation of 9-12th grade students and their parents.
By participating in the exhibition, our students met directly with the official representatives of the universities and got extensive information about the choice of program suitable for them, as well as about the bachelor’s degree, Foundation program, full or partially paid scholarships, tuition fees, discounts, program advantages.
The education fair was very useful for students to get detailed information about university selection.