Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin 9-cu sinif şagirdi İmran Nəsibov və müəllimi Ələsgər Əsədov 21-26 sentyabr tarixlərində Türkiyədə keçiriləcək dünyanın ən mühüm texnologiya festivallarından biri sayılan Teknofest 2021-də Azərbaycanı təmsil edir. TEKNOFEST Türkiyə Texnologiya Vəqfi və Türkiyə Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə dəstəyi ilə təşkil olunur.
İmranın təqdim etdiyi "Zəfər yolu" kosmik stansiya modeli bir neçə unikal keyfiyyətinə görə hazırki modellərdən fərqlənir. Bu model ilk öncə işləmə prinsipinə görə digər dizaynlardan seçilir. Modelin dizaynı modul xarakterlidir və ilkin vəziyyətində bir neçə fərqli ölçülü kürə şəkilli hissələrdən ibarətdir. Kosmik stansiyansiya: əsas idarəetmə modulundan, teleskopik strukturlu sistemdən ibarətdir. Əlavə sfera formalı hissələr isə, stansiya kosmosa göndərilən zaman bir-birinin daxilində yerləşir. Lazımi hündürlük əldə olunduqda qeyd olunan teleskopik strukturlu mexanizm işə düşüb stansiyanı işlək vaziyyətə gətirir. Gələcəkdə tələbata uyğun olaraq əlavə modullar ümumi sistemə heç bir problem olmadan inteqrasiya oluna bilir. Bu imkanı isə standart birləşmə mexanizmi verir, enerji təlabatı isə tam olaraq stansiyanın əsas modulunda və kürə modullarının üzərində yerləşən günəş panelləri tərəfindən ödənilir.
Bu cür dizayn bizə bir sıra mühüm üstünlüklər verir. İlk öncə modul strukturu bizə inanılmaz dərəcədə “elastiklik” verir. Nəzərə alsaq ki sistemə istənilən sayda modul birləşdirmək olar, bu texnologiya bizə potensial olaraq yüzlərlə hətta minlərlə moduldan ibarət bir kosmik “imperiya” yaratmaq imkanı verir. Yuxarıda qeyd olunan ilkin vəziyyət (bir-birinin daxilində sferik modullar) həm də çox böyük miqdarda həcmə qənaət etmiş olur. Bu da o deməkdir ki, indi bir uçuşa bir stansiya göndərilirdisə, bu texnologiya ilə bu rəqəm bir neçə dəfə artmış ola bilər.
Əldə etdiyimiz daha bir üstünlük insan təbiəti ilə bağlıdır. İnsan sosial bir varlıqdır və daima ətarfını genişləndirməyə can atır. Bizim təklif etdiyimiz formada bir stansiya şəhər tipli nəzərdə tutula bilər hansı ki, oranın “sakinlərinə” bir növ psixoloji rahatliq verə bilər. Qeyd edək ki, modulların fəaliyyət növləri limitsizdir və insanlar özlərinə müxləlif məşğulluq növləri yarada bilərlər. Şəkildən göründüyü kimi əsas modullara perpendikular iki modul ayrılır. Bu modullar daimi fırlanma hərəkətində olur və bunun nəticəsində həmin modullarda süni qravitasiya effekti yaranır. Bu modullar Yerə daha yaxın psixoloji atmosfer yarada bilər. Bu modullar isə insanın yatmaq və istrahət kimi əsas təlabatlarını ödəmək üçün istifadə oluna bilər.

A 9th grade student at the Modern Educational Complex Named in Honour of Heydar Aliyev, Imran Nasibov and STEAM teacher Alasgar Asadov represent Azerbaijan at "Teknofest 2021", one of the world's most important technology festivals, held in Turkey on September 21-26. TEKNOFEST is organized with the joint support of the Turkish Technology Foundation and the Turkish Ministry of Industry and Technology.
“Way to Triumph” space station model which we present varies from other current models for numerous unique qualities. First of all it is distinct from other designs for its working principle. As it is seen in the picture the design is featured with modulus and in its initial form it consists of several different-sized round-shaped parts. Space station: It is made up of a main control module and telescopic-structured system. Additional sphere-shaped compartments are located inside on-another while sent to space. As the required height is gained the noted telescopic-structured mechanism starts working and evokes the station to work. In prospect additional modules can be integrated relevantly to the demand with no problem to the main system. The standard combining mechanism allows us to do it, the energy demand is met fully by the solar panels located on the main module and circular modules.
This design provides us with numerous significant advantages. Firstly, module structure gives us incredible flexibility. Regarding the fact that it is possible to join any number of modules to the system, this technology gives us an opportunity to create a cosmic “empire” consisting of hundreds or thousands of modules. The abovementioned initial position (spheric modules inside one-another) saves enormous volume. That means, so far it has been possible to send one station in one flight, however it can increase several times.
The other upside is related to human nature. Humans are social creatures and they are constantly eager to expand their surroundings. The form of the station which we offer can be regarded as the city and can provide mental relaxation to its inhabitants. Note that the diversity of activities that modules include are unlimited and people can create various types of employment. As it is seen in the picture, two perpendicular modules are separated from the main module. These modules are constantly in circular motion and as a result an artificial gravity effect evolves. These modules can create a psychological atmosphere which is closer to Earth. And these modules can be consumed to meet the main demands of humans such as sleeping and relaxing.