Sürətlə inkişaf etməkdə olan Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində rəqəmsal transformasiya sahəsinə aid daim yeni layihələr həyata keçirilir. Belə layihələrdən biri uzun müddətdir, həyata keçirilməsi üçün tədbirlər görülən, özəl məktəblər arasında ilk STEAM mərkəzinin açılışı oldu.
STEAM 5 əsas sahənin: Elm (Science), Texnologiya (Technology), Mühəndislik (Engineering), İncəsənət (Art), Riyaziyyatın (Math) birgə və inteqrasiya olunmuş şəkildə tədris edilməsi ideyası üzərində qurulmuş təhsil metodudur.
STEAM layihəsinin əsas məqsədi şagirdlərdə kreativlik, tənqidi düşüncə, müxtəlif proqramlaşdırma dillərini tətbiq etməklə müasir İKT avadanlıqlarından istifadə edə bilmə qabiliyyətlərini yüksəltməkdir.
Mərkəzin açılışında Kompleksin ibtidai və yuxarı sinif şagirdləri tərəfindən STEAM təhsil metodu çərçivəsində hazırlanan qurğular nümayiş etdirildi. Xüsusən azyaşlıların texniki bilikləri böyük maraqla qarşılandı.
Açılışda şagirdlər tərəfindən qonaqlara tədris dronları, 3D çap aparatı ilə hazırlanmış məhsullar, robotlar nümayiş etdirildi. Onların arasında sentyabr ayında Türkiyədə keçirilmiş “Teknofest 2021” festivalında iştirak etmiş, Müasir Təhsil Kompleksinin IX sinif şagirdi İmran Nəsibovu da gördük. İmran festivalda təqdim etdiyi "Zəfər yolu" kosmik stansiyası haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat verdi. İmran kimi şagirdləri gördükcə insan qürurlanmaya bilməz. Kompleksdəki şagirdlər hər biri bizim uğurlu gələcəyimizin təminatçısıdır.
İmran öz müəllimi Ələsgər Əsədovla hazırladığı kosmik stansiya ilə Özbəkistanda keçirilmiş Beynəlxalq Robototexnika yarışmasında da Azərbaycanı təmsil etmişdir.
Mərkəzin açılışında nümayiş olunan qurğular, şagirdlərin onları bacarıqla təqdim etməsi onlara texnologiya sahəsində aşılanan bilik və bacarıqların yüksək səviyyədə olduğundan xəbər verirdi.
Yeri gəlmişkən qeyd edək ki, şagirdlər arasında bu il keçirilən bir sıra beynəlxalq olimpiadada, robotexnika, texnologiya yarışlarında iştirak edib yüksək nəticələr əldə edənlər də vardır: 11-ci sinif şagirdi Səid Nəsibov Sinqapurda keçirilmiş Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında bürünc medal, 11-ci sinif şagirdi Əli İsmayılov Roblox platformasında Modelləşdirmə və Kodlaşdırma yarışmasında dünya üzrə I yer qazanmışdır. İnanırıq ki, STEAM mərkəzinin açılışı bu uğurların sayını daha da artıracaqdır. Belə ki, Mərkəzdə dərslər “3D çap”, “Microbitlə proqramlaşdırma”, “Elektrik mühəndisliyi”, “Biotexnologiya”, “Nanotexnologiya”, “Robototexnika”, “CNC lazer kəsiciləri”, “Pilotsuz uçuş aparatları” üçün hazırlanmış kurikulum üzrə təşkil olunmuşdur.
Daha sonra MTK-da tətbiq olunan daha bir müasir təhsil metodunun təqdimatı keçirildi. Bu, bir müddət əvvəl tətbiqinə başlanılan “Öz Cihazını Gətir” (BYOD) proqramıdır. Qeyd olundu ki, artıq 11 sinifdə BYOD layihəsi pilot layihə olaraq tətbiq olunur.
Məlumat üçün bildirək ki, “Öz Cihazını Gətir” (BYOD) proqramı çərçivəsində şagirdlərə noutbuklarını hər gün məktəbə gətirərək dərslərdə istifadə üçün imkan yaradılır.
Əminik ki, Kompleksdə tətbiq olunan yeni metod və layihələr Azərbaycan təhsilinə böyük töhfələr verəcəkdir.

БАКУ /Trend/ - Третьего декабря в динамично развивающемся Современном Образовательном Комплексе имени Гейдара Алиева в Баку состоялось открытие центра STEAM.
Именно здесь, впервые среди частных школ Азербайджана, был создан центр STEAM.
Образовательный метод STEAM - это программа, которая объединяет пять основных дисциплин: науку, технологии, инженерию, искусство и математику, так как основана она на идее комплексного обучения.
Побывав на открытии центра, я стал свидетелем того, насколько талантливы, креативны и высокообразованны ученики Современного Образовательного Комплекса имени Гейдара Алиева.
На мероприятии учащиеся младших и средних классов продемонстрировали свои творческие способности в рамках образовательной методики STEAM. Если быть точнее, они представили многофункциональных сенсорных роботов, машину для 3D-печати, тренировочные дроны и другие интересные устройства собственного изготовления.
Следует отметить, что занятия в центре STEAM организованы в соответствии с учебной программой, разработанной для изучения программирования, электротехники, биотехнологий, нанотехнологий, робототехники, генной инженерии, беспилотных летательных аппаратов (учебных дронов).
Основная цель проекта STEAM - развитие у учащихся навыков XXI века: творческих способностей, критического мышления, умения работы в команде, демонстрирование применения научных и технических знаний в повседневной жизни посредством практических занятий, привитие ученикам инженерных навыков, а также навыков использования современного ИКТ-оборудования и языков программирования.
Глядя на этих ребят, я понимал, что они - инженеры и технологи нашего будущего, и с удовольствием и гордостью наблюдал за работой изобретенных ими устройств. Подобное творчество в раннем возрасте просто потрясает. Я верю, что в дальнейшем они станут всемирно известными инженерами и сделают наше будущее еще лучше, внося свой вклад в цифровой мир.
Я пообщался с некоторыми из них и узнал, что, несмотря на свой возраст, эти ребята очень хорошо образованы и при этом обладают современными знаниями и широким мировоззрением. В ходе беседы я понял, что у этих учащихся большой потенциал, и в будущем они, несомненно, будут своими знаниями и умениями представлять Азербайджан на международной арене.
Затем был представлен еще один современный метод обучения, применяемый в Современном Образовательном Комплексе имени Гейдара Алиева. Это концепция BYOD (bring your own device), применяемая с недавнего времени. Было отмечено, что проект BYOD уже проходит апробацию среди учащихся одиннадцати классов.
Отмечу, что старшеклассники Современного Образовательного Комплекса имени Гейдара Алиева в этом году приняли участие в ряде международных олимпиад, соревнований по робототехнике и технологиям, добившись высоких результатов. Ученик XI класса комплекса Саид Насибов завоевал бронзовую медаль на Международной олимпиаде по информатике в Сингапуре.
Девятиклассник Имран Насибов и его учитель Алескер Асадов также представляли Азербайджан на фестивале Teknofest 2021 в Турции, в сентябре, и на Международном конкурсе робототехники в Узбекистане, ноябре, со своей моделью космической станции Zəfər Yolu ("Дорога Победы").
Ученик XI класса Али Исмайлов представлял Азербайджан на конкурсе моделирования и кодирования на платформе Roblox, заняв первое место в мире.